Co powinieneś wiedzieć o badaniu wzroku przed udaniem się do okulisty

Dodane przez Prowadzenie Stron - pt., 04/30/2021 - 13:59

Narząd wzroku jest niezwykle istotny dla człowieka narządem zmysłu i niezbędnym w codziennej egzystencji. Z jego pomocą poznajemy otoczenie oraz reagujemy odpowiednio w różnych sytuacjach, w szczególności tych zagrażających naszemu życiu. Narząd wzroku służy także do zdobywana informacji, nawiązywania kontaktów z innymi oraz sprawnego wykonywania codziennych czynności. Jednak każdego dnia jesteśmy narażeni na szereg czynników, które negatywnie wpływają na nasze wzrok. Promieniowanie z ekranu telefonu, komputera, telewizora, zanieczyszczenie powietrza, sztuczne światło sprawiają, że oczy są zaczerwienione, wysuszone, obciążone, podrażnione, co w konsekwencji znacząco pogarsza jakość oraz komfort widzenia, szczególnie przy długotrwałym narażeniu. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne badanie wzroku u dobrego okulisty. Warto się przebadać także przy braku problemów, tym bardziej że z wiekiem wzrok się niestety pogarsza. Dbajmy o nasze oczy by służyły nam one na długo. Badanie wzroku nie trwa długo i nie jest skomplikowane. Jego celem jest ocena stanu naszych oczu oraz wykrycie wad lub chorób na wczesnym etapie, by następnie lekarz okulista mógł zastosować odpowiednie ich leczenie. Jeśli zauważymy u siebie jakieś dolegliwości lub objawy powinniśmy o tym poinformować, co pozwoli na szczegółową diagnozę. Kiedy już trafimy do gabinetu specjalista przeprowadza wywiad, a następnie przechodzi do podstawowego badania wzroku, które polega na sprawdzeniu naszej ostrości widzenia (dali i bliży) każdego oka. Polega ono na odczytaniu najczęściej podświetlonych przez lekarza liter na tablicy oraz przeczytaniu drobną czcionką tekstu. Następnie oceniana jest komputerowo krzywizna rogówki oraz czy występują czy nie jakieś wady. Kolejnym często wykonywanym badaniem wzroku są oględziny całego oka przy użyciu specjalnego aparatu, jakim jest lampa szczelinowa (biomikroskopowa). Ma ono za zadanie pomóc okuliście w ocenieniu przednich elementów oka – rogówki, spojówki, twardówki, soczewki, tęczówki oraz powiek. Wykorzystując silne światło oraz mikroskop lekarz ocenia stan tych struktur, a w szczególności siatkówkę. Badanie wzroku lampą szczelinową pozawala zdiagnozować takie schorzenia jak np. zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, odwarstwienie siatkówki lub retinopatia barwnikowa. Regularna kontrola naszych oczu zapobiega pogłębieniu wad oraz szybkiego wdrożenia leczenia w przypadku chorób dotyczących tego narządu. Na okulista.lublin.pl znajdziesz więcej informacji dlaczego badanie wzroku powinno być wykonywane systematycznie.

Badanie wzroku, a ciśnienie w oku

Badanie wzroku obejmuje również pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, które bardzo ważnym elementem wpływającym na ocenę naszego narządu wzroku. Przydatne jest ono w zdiagnozowaniu wielu schorzeń, a najlepszą metodą pomiaru jest zastosowanie Tonometru. Wysokie ciśnienie w gałce ocznej jest niebezpieczne i może powodować powstanie wielu schorzeń, jak chociażby jaskry lub nadciśnienia oka. Dlatego badanie wzroku, w tym ciśnienia wewnątrz gałki ocznej jest niezwykle ważne i należy do podstawowych badań wykonywanych w okulistyce. Nowoczesne Tonometry precyzyjnie mierzą ciśnienie, bezdotykowo przy wykorzystaniu strumienia powietrza przenikającego rogówkę. Badanie to nie powoduje dyskomfortu i jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta.

Badanie wzroku u dobrego okulisty

Kompleksowe badanie wzroku wykonuje lekarz okulista, który jest specjalistą z dziedziny medycyny zwanej okulistyką. Jego zadanie nie polega tylko na doborze właściwych szkieł korekcyjnych przy wadach wzroku, ale przede wszystkim szczegółowej diagnostyce i ocenie kondycji narządu wzroku, a także wdrożenia odpowiedniego leczenia. Regularne wizyty u dobrego okulisty pozwalają wyeliminować lub stwierdzić problemy ze wzrokiem i na czas zastosować odpowiednią terapię. Badanie wzroku przynajmniej raz na rok jest bardzo ważne i każdy z nas powinien je profilaktycznie wykonywać.